Фінанси це — визначення, опис, приклади

4.3/5

Фінанси це матеріальні та економічні відносини, які виникають в процесі управління грошовими фондами. Іншими словами — це гроші, сформовані в грошовий фонд або грошові потоки, які будуть розподілятися для цільового використання. Фінанси можна виразити за допомогою трьох слів — гроші у русі

Часто фінанси плутають з грошима, що докорінно невірно. Гроші це загальноприйнятий еквівалент вартості товарів, а фінансами вони стануть тоді, коли їх приводять у рух, тобто розпоряджаються / розподіляють. Грубо кажучи, якщо гроші лежать у Вас в гаманці — це гроші, якщо гроші покладені на депозит (під відсоток) в банк - це вже фінанси, адже банк для створення цього самого відсотка починає проводити маніпуляції і вступає в «матеріальні і економічні відносини» з іншими суб'єктами господарської діяльності, тобто дає в кредит, проводить валютні операції та інше.

Деньги это не финансы

Пример из жизни Точно за таким же принципом навіть куплена або побудована за гроші квартира стає фінансами, адже вона негайно починає брати участь у ринку нерухомості, додавати або втрачати в ціні в залежності від Ваших дій. Тому ринок нерухомості, акцій і валюти називають фінансовим, адже будь-який об'єкт відносин тут має свою ціну в грошах, але поки він не «обміняний» на гроші, він терпить перетворення, знаходиться «в русі» і називається фінансами.

Зобразимо визначення фінансів на ланцюжку замкнутих процесів

Оборот финансов. Финансовый поток

"Рух грошей" не відбувається безконтрольно ні в світовій економіці, ні в економіці країни. Фінанси керуються бізнесом, державами та фондами, керуючи, в свою чергу, різними аспектами ринку. Серед основних функцій фінансів виділяють такі:

Розподілча — розподіл і перерозподіл грошових коштів в різні галузі і сектори таким чином держава або суб'єкт діяльності регулює свій розвиток.

Пример из жизни Наприклад в управлінні країною це можуть бути медицина або сільське господарство, а в рамках невеликої компанії —це розподіл грошового потоку між вкладеннями в навчання персоналу і в рекламу, таким чином керівництво розподіляє пріоритет між завданнями. Якщо менеджери з продажу погано обробляють заявки клієнтів, то доцільно підвищити їх рівень знань, а якщо вони справляються, але потік клієнтів занадто малий — тоді краще вкластися в рекламу і збільшити цей потік.

Распределительная функция финансов

Контролююча — моніторинг і контроль за розподілом грошових потоків для найбільш ефективного використання коштів. Тобто за допомогою фінансових потоків держава або суб'єкт діяльності відстежує процеси, що відбуваються в економіці, а також приймає рішення, які норми або заходи прийняти для подальшого ефективного управління фінансами.

Пример из жизни Наприклад, уряд України в 2020 році «помітив», що фінансові потоки і надходження в бюджет від малого і середнього бізнесу суттєво скоротилися. Для того, щоб змусити бізнес вийти з «тіні», уряд знизив ставки по кредитах і наклав мораторій на податкові перевірки підприємств. Таким чином бізнес отримав вигідне джерело фінансування і почав розвиватися більш активно, поступово виходячи з тіні, що, в свою чергу, підвищило кількість надходжень до бюджету за рахунок сплати податків. (Правда потім все це розчавила криза 2020 і карантин, щоб уникнути епідемії коронавируса COVID-19, але спроба була хороша.)

Контрольная функция финансов

Стабілізуюча — підтримка стабільності економічних і соціальних умов. Для безперебійної і успішної роботи бізнесу важлива економічна стабільність. Вона дозволяє будувати далекоглядні плани і стратегії з розвитку і фінансування галузей, підприємств, фабрик, заводів і т.п. У разі, якщо виникають загрози такої стабільності, держава або суб'єкт діяльності за допомогою фінансів намагається урівноважити загрози фінансовими операціями.

Пример из жизни Наприклад, коли в березні 2020 року курс долара щодо гривні почав рости високими темпами, Національний банк України тільки на початку березня продав на міжбанківських торгах близько 1509,6 млн. доларів, щоб утримати курс, знизивши попит на долар. Своїх цілей НБУ домігся. Таким чином, давши бізнесу час на аналіз ситуації і побудова планів на майбутній період карантину та світової кризи в економіці.

Стабилизирующая функция финансов

Регулююча — вплив на сегменти економічних відносин за допомогою податків і видачі державних позик. Вона показує напрямок перерозподілу фінансів, тим самим впливаючи на пропорції галузей і темпи зростання економіки. У певному сенсі регулююча функція це трохи більш точний інструмент, ніж розподільча функція фінансів, вона дозволяє гнучко регулювати стан галузей не за допомогою розподілу фінансового потоку (цим займається розподільча), а разовими транзакціями і заходами.

Пример из жизни Наприклад, в 2020 році більшість країн світу були змушені незаплановано провести фінансові вливання в сектор охорони здоров'я, так як, на тлі світової епідемії, він виявився не готовим до боротьби з вірусом COVID-19.

Регулирующая функция финансов

 Стимулююча — маневрування податковими ставками, пільгами, штрафами і т.д., для прискорення розвитку певних галузей і виробництв. Ця функція не пов'язана з прямим розподілом або регулюванням фінансових потоків, але побічно, за допомогою податкових інструментів здійснює на них вплив.

Пример из жизни Наприклад, в лютому 2020 депутатами України був зареєстрований законопроект 3076, у ньому йдеться про те, що на дохід, що не перевищує 5 мінімальних зарплат (приблизно 20 000 грн), ставка прибуткового податку буде зменшена з 18% до 15%. Цей захід теж спрямований на виведення бізнесу з тіні і боротьбу з «зарплатами в конвертах», що в перспективі дозволить отримувати до бюджету більші надходження, ніж при 18%.

Стимулирующая функция финансов

Інвестиційна — фінансування проектів що необхідні та розвиваються. Найбільшими фінансами в країні керує уряд, і кому як не уряду, вкладати фінанси в перспективні проекти, таким чином, знову ж таки, збільшуючи надходження до бюджету.

Пример из жизни Наприклад Європейський Банк Реконструкції та Розвитку зазначає, що Україна в 2019 році стала для ЄБРР другою країною за обсягом інвестицій і першою за кількістю реалізованих проектів. Нові інвестиції включали в себе підтримку великих і значних проектів в секторах громадської інфраструктури, відновлюваної енергетики, агробізнесу та фармацевтики. Підтримка малих і середніх підприємств також залишається для банку одним із стратегічних пріоритетів в Україні. Держава, в свою чергу, піклується про те, щоб Українська економіка і далі залишалася привабливою для іноземних інвестицій, грамотно розподіляючи фінанси.

Инвестирующая функция финансов
[anycomment]