Фінансовий баланс це — визначення, опис, приклади

4.8/5

Фінансовий баланс — це звіт, який відображає стан рахунків підприємства/особи в двох вираженнях (Активи і Пасиви). Тобто це одні і ті ж фінанси, записані по-різному, цей метод ще називають методом подвійного запису. Активи розташовуються зліва і показують, які фінанси вкладені в організацію, пасиви — справа і показують звідки ці кошти взялися. Так як це різні записи одних і тих же даних, то і суми зліва і справа (валюта балансу) завжди будуть однакові. Такий звіт дозволяє виявити помилки в обліку підприємства, якщо в результаті баланс «не сходиться».

Такий спосіб запису, хоч він і здається трудомістким, цілком виправданий. Тому що гроші легко рахувати тільки коли їх мало і вони всі під контролем, у вашому гаманці. Але ж, як ми вже знаємо з попередніх статей, фінанси це щось більше, ніж гроші в гаманці і управляти своїми фінансами без подібних записів уже не так просто. 

Пример из жизниЗадумайтесь, адже ви зараз вважаєте своїми фінансами те, що є в гаманці або на банківській картці / депозиті, але їх (швидше за все більша частина) від Вас прихована:

  • Ноутбук,
  • Смартфон,
  • Велосипед, який завалявся
  • Борги за комуналку
  • Сумма застави за квартиру, що арендується
  • Борг товариша перед Вами

Все це гроші в русі. А тепер подумайте, чи зможете зараз порахувати особистий капітал (скільки все це коштує в грошах на сьогодні)? Напевно це викличе труднощі. Напрошується висновок, що без урахування фінансів ми всього лише думаємо, що управляємо ними, а насправді відбувається навпаки.

Чому фінансовий баланс це бухгалтерський термін і найчастіше відноситься до підприємств? Тому що мета підприємства - доходи, а отримати їх (ми говоримо не про везіння а про довгострокову перспективу) можна тільки якісно керуючи фінансами. Тобто підприємство просто не може собі дозволити кинути це на самотік і змушене впорядковувати облік фінансів.

У підсумку, наступна ілюстрація дуже наочно показує з якого «безладу» народжується фінансовий баланс.

Приклад складення фінансового балансу

Пример из жизни Розберемо приклад. Складемо простий фінансовий баланс, фіксуючи кожну операцію методом подвійного запису. Ми вирішили відкрити підприємство і внесли на його рахунок власні фінанси (капітал), в балансовому звіті слід зробити два записи. У лівій колонці (Активи) ми записуємо, що на розрахунковий рахунок надійшли гроші, припустимо 100 000 грн, а в праву — звідки взялися ці гроші, це власні фінанси (капітал) 100 000 грн. Цей подвійний запис варто читати так: в активі є майно — гроші, чиє воно (Пасив) - моє особисте.

Пример из жизни Зробимо другий крок. Підприємство почало працювати, ми зняли 10 000 грн з рахунку і принесли в касу. Пам'ятаємо, що потрібно відобразити цей запис в двох колонках (статтях). Сума на розрахунковому рахунку зменшилася на 10 000 грн, а в касі стало більше на 10 000 грн. Все це за походженням, як і раніше, — власні кошти, тому в колонці Пасиви нічого не сталося.

 

Пример из жизни Третій крок. Для того, щоб сформувати дохід ми купимо товар і продамо. Припустимо підприємство займається продажем смартфонів, їх потрібно купити у постачальника і продати покупцям. Ми купили товару на 20 000 грн, але тепер повинні за нього гроші постачальнику. А значить в ліву колонку потрапить товар вартістю 20 000 грн, а в праву джерело його формування, тобто борг перед постачальником 20 000 грн.

 

Пример из жизни Тепер оплатимо постачальнику частину товару, скажімо 10 000 грн з розрахункового рахунку. Цей запис торкнеться обох колонок. Тепер розрахунковий рахунок став менше на 10 000 грн і борг перед постачальником з колонки Пасивів - теж зменшився. 

 

Составление финансового баланса на примере

Пример из жизни Далі продамо весь товар покупцеві з націнкою в 50%, тобто за ціною в 30 000 грн. Це означає, що сума, яка відповідає за вартість товару в балансі зменшиться до 0 грн (адже ми продали весь товар). Далі збільшиться один з Активів, в залежності від того, як покупець оплатив товар в касу або на розрахунковий рахунок. Припустимо, що це був р/р і він в результаті збільшується на 30 000 грн. Тепер бачимо, що в балансі трапився «перекіс», активи не рівні пасивам за валютою балансу.

 

Составить баланс предприятия

Пример из жизни А це означає, що мало місце порушення в обліку і це зрозуміло, тому що від продажу товару у нас сформувалася прибуток в 10 000 грн, який ми і не врахували. Його ми повинні внести в колонку Пасиву (бо це джерело формування фінансів), в результаті отримаємо вирівнювання валюти балансу і готовий, правильний звіт про результати діяльності підприємства за певний період.

 

Составление финансового баланса для предприятия

Ось за таким принципом працює фінансовий баланс. Цей звіт можна формувати за будь-який період (в бухгалтерському обліку це найчастіше квартал (3 місяці) і рік). Точно за таким же принципом кожна людина може записувати і результати своєї діяльності, що дає їй можливість керувати своїми фінансами. 

Як використовувати фінансовий баланс у повсякденному житті?

Ви напевно щось чули про фінансові потоки і навчання фінансовій грамотності. Всі ці програми і тренінги спрямовані на те, щоб сформувати в людині звичку (а тому що як інакше можна займатися цією нудною справою?) рахувати свої фінанси.

Спочатку вони починають з витрат. Я сам постарався вносити всі свої витрати за місяць в облік. Поки я не складаю фінансовий баланс, але в інтернеті Ви знайдете багато програм, які допоможуть організувати це. Я помітив, що часто мені просто лінь вносити витрати (хоча з програмою операція займає 10 секунд) і поступово виробляю в собі звичку, кожен раз змушуючи себе це робити. Що мені це дасть?

- Я дізнаюся скільки грошей витрачаю і на що. (Нам же зазвичай потрібен погляд збоку від психолога або друзів, для того, щоб це зрозуміти).
- Це дасть мені можливість контролювати свої витрати.
- Я почну витрачати менше на непотрібні речі і більше відкладати.
- Я зберу фінансову подушку і стартовий капітал, який допоможе мені змусити працювати гроші на себе.

Це може здатися неймовірним, але не має значення, скільки людина заробляє, якщо після витрат у неї нічого не залишається. Наприклад, серед знаменитостей Ви напевно знаєте Леонардо Ді Капріо і Майка Тайсона, вони заробляють мільйони доларів, але витрачають набагато більше і живуть в боргах. І навпаки, простий прибиральник з зарплатою в 5000 грн може спокійно накопичити за рік 12 000 грн, а за 4 роки - 230 000 грн, всього, лише не витрачаючи свої гроші безконтрольно. А уявіть, який капітал може сколотити людина, яка працює і над витратами, і над доходами! Про це незабаром я постараюся написати статтю.