Актив це — визначення, опис, приклади

4/5

Актив — кладе гроші в нашу кишеню (справедливо як для організацій, так і для особистих справ). Це не академічне визначення, але воно допомагає розкрити суть терміна. Вперше таке визначення активу використовував Роберт Кіосакі в своїй книзі «Багатий тато, бідний тато».
Очевидно, що слово походить від «Активний», що так само доповнює суть, і значить «діючий», «рухливий», «позитивний». Тобто це деякий ресурс, що може приносити вигоду (не обов'язково матеріальну) своєму власнику.

Розглянемо і «офіційні» визначення активу. Вони, за своєю суттю, є лише похідними від вже описаного нами поняття.
Актив — ресурс, контрольований в результаті минулих подій, від використання якого компанія або людина може очікувати вигоди в майбутньому.
Актив - ліва частина бухгалтерського балансу, що відображає склад і вартість майна організації на певну дату.

Пример из жизни Припустимо, Ви купили смартфон, але використовуєте його тільки щоб убити час або залипнути в соцмережах. В такому випадку, смартфон не є активом, адже основна його функція — відібрати особистий час. Але ситуація може бути і зворотньою, наприклад, якщо Ви використовуєте смартфон для дзвінків або блогерства, які в кінцевому рахунку приносять дохід. Тобто ресурс сам по собі може бути і активом, і пасивом, в залежності від характеру використання.

Найпоширеніші види активів

 • Гроші
  Високоліквідний актив, який може бути використаний з метою збільшення капіталу і приносити прибуток.
  Пример из жизни Якщо у вас є «вільні гроші» (а як ми вже переконалися, їх накопичення, це мало не найважливіша з умов придбання багатства), то вони повинні працювати, тобто стати вашим активом. Найпростіші способи — позичити їх під відсоток. Знайомим або підприємствам безпосередньо довіряти свої гроші — ризиковано, адже вони можуть їх не повернути. Для цього у будь-якого банку є такий інструмент як «депозит». В такому випадку банк дає гарантії, що кошти будуть виплачені вам в обумовлені терміни з відсотками, які встигли накопичитися (це буде ваш дохід). Для того, щоб безбідно жити за допомогою такого інструменту будуть потрібні мільйонні внески, тому він розглядається лише як спосіб не втратити або трохи збільшити (за тривалий час) грошовий рахунок.

 • Нерухомість
  Здача в оренду, продаж і спекуляція на нерухомості може принести гарний прибуток.
  Пример из жизни Торгівля нерухомістю вимагає великих інвестицій і фінансового інтелекту, інакше стає досить ризикованим заняттям. Якщо ви все таки вирішили цим зайнятися, то краще не нехтуйте послугами ріелторів або інших дійових осіб, які можуть ознайомити вас з правилами і тенденціями ринку нерухомості.

 • Права на інтелектуальну власність
  (Книги, музика, ідеї, проекти, винаходи, ділова репутація) можуть бути продані або приносити дивіденди від використання іншими особами.
  Пример из жизни Цей вид активів зазвичай придбати найважче, але й ефект від його придбання істотний, адже права на продукт інтелекту, швидше за все, будуть приносити прибутки протягом усього життя автора. Його створення, найчастіше, обходиться без грошей, в результаті розумового процесу, але ось навчити свій мозок мислити належним чином — завдання не з простих, саме тому в епоху інформаційних технологій ідея — найцінніший з активів, на який не соромляться полювати навіть найрозумніші люди планети.

 • Акції компаній (цінні папери)
  Компанія продає частину себе, щоб отримати гроші на розвиток, натомість віддаючи вкладникові пропорційну частину від прибутку.
  Пример из жизни Ви напевно чули про торгівлю акціями на світовому ринку активів (біржах), а ще чули, що це ризикований захід, який може зробити Вас як казково багатим, так і банкрутом. Торгівлею на біржах займаються трейдери, вони зазвичай досить глибоко знають ринок і закони його функціонування, а також користуються висновками світових аналітиків або технічними засобами прогнозування. Новачкові ця область однозначно радості не принесе, тому, перш, ніж брати участь в торгівлі акціями, краще подбайте про підтримку професіоналів. Зазвичай досвідчені трейдери готові надати послуги з підтримки у формуванні інвестиційного портфеля за певний відсоток вашого прибутку.

Інтелект як найцінніший актив

Якщо спростити ще, то активом може бути будь-який матеріальний або нематеріальний ресурс, в якому є хоч якась користь для суспілства. Саме ця лінія роздумів змушує нас замислитися ще про один вид активу, який люди, на початку шляху, найчастіше недооцінюють.

Інтелект
Саме інтелект, а не знання. У чому різниця? Знання — це деякі факти, методи, прописні істини, які дають чіткі вказівки, що і як робити, але часто, без інтелекту, вони стають якісним, дорогим, але марним інструментом в руках людини, яка не знає, як їх застосувати.
І навпаки, якщо у людини розвинений інтелект, вона в змозі синтезувати знання, тобто самостійно їх усвідомлювати, поєднуючи вже відомі факти в нові твердження, теорії, методи.

Пример из жизни Можемо порівняти це з будь-яким видом спорту. Ви напевно знаєте правила гри в футбол, точно знаєте, що потрібно робити, але це не робить Вас майстерним гравцем, зіркою футболу. Тому що, крім знань, у професіонала є спортивний інтелект, який вчасно підказує йому, який навик можна застосувати, як його комбінувати з іншими навичками.
Також, ви могли помітити, що до життя, частіше за все, краще пристосовані ті діти, які в школі вчилися далеко не на відмінно, вони перевершують відмінників в досягненнях дорослому житті не дивлячись на те, що отримали менше знань в школі.
Це пояснюється тим, що шкільна програма концентровано напхає знаннями, але зовсім не розвиває інтелект учня, не вчить, як цими знаннями користуватися в житті. І в той час, як старанний школяр вивчає літературу і намагається вивчити напам'ять прописні закони і істини, двієчник осягає їх з реального життя і розвиває в собі здатність самостійно формувати потрібні знання.
Щоб уникнути такої картини вам слід не тільки допомагати своїй дитині освоїти шкільну програму і отримати оцінки, а й ознайомити її із застосуванням цих знань у житті. У неї напевно знайдуться інтереси і нахили, які будуть освоюватися з радістю і «спортивною жадібністю», що, в свою чергу, сформує «стовбур дерева знань», яке з часом обросте великою кількістю відгалужень і пишною кроною. І часто це трапляється швидше, ніж дитина закінчить школу. 


[anycomment]